ACEA Academic & Fine Arts

The 2018-19 ACEA State Competition Academic winners have been announced!

The 2018-19 ACEA Academic Winners from Cornerstone are:

Elementary Academic Awards:

6th Grade Math - Daniel Nason - 3rd Place
6th Grade English - Blake Fortinberry - 3rd Place
6th Grade History - Blake Fortinberry - 1st Place
5th Grade Science - Ella Schmidt - 3rd Place
5th Grade English - Ella Schmidt - 2nd Place
Elementary Fine Art Awards:

Olivia Matthews - 1st Place - Calligraphy
Evelyn Matthews - 3rd Place - Polychromatic Drawing
Naomi Reber - 2nd Place - Watercolor
Elisabeth Daniels - 3rd Place - Crafts
Reagan Lewis - 2nd Place - Printmaking
Olivia Matthews - 1st Place - Printmaking
Lauren Chesser - 1st Place - Mixed Media
Lauren Chesser - 2nd Place - Still Life/Macro Photography
Austin Barton - 1st Place - Landscape/Architecture Photography
Olivia Matthews - 1st Place - Patriotic Poster
Evelyn Matthews - 2nd Place - Patriotic Poster
Riley Montgomery - 2nd Place - Historical Project
Ella Schmidt - 1st Place - Historical Project
Choral Group - 1st Place / Showcase
Daniel Nason - 1st Place - Brass Solo
Daniel Nason - 3rd Place - Classical Piano Solo
Large Voice Ensemble - 3rd Place
Daniel Nason - 1st Place - Male Vocal Solo
Readers Theatre - 3rd Place
Choric Speaking - 1st Place
Jr. High Fine Art Awards:

Maggie Tinkle - 2nd Place - Calligraphy
Makenzie Kennedy - 1st Place - Calligraphy
Katie Barton - 1st Place - Polychromatic Drawing
Connor Johnson - 2nd Place - Polychromatic Drawing
Maggie Tinkle - 1st Place - Watercolor
Daniel Ruhl - 2nd Place - Acrylic Painting
Katie Barton - 2nd Place - Printmaking
Justin Mintzer - 1st Place - Printmaking
Makenzie Kennedy - 2nd Place - Mixed Media
Oliva Travers - 3rd Place - Still Life/Macro Photography
Justin Mintzer - 3rd Place - Landscapes/Architecture Photography
Shelby Jenkins - 1st Place - People/Animal Photography
Carson Lemmond - 2nd Place - Patriotic Poster
Makenzie Kennedy - 1st Place - Patriotic Poster
Lorelei Smith - 1st Place - Historical Project
Jr. High Academic Awards:

JH History/Geography - Justin Mintzer - 3rd Place
JH English - Justin Mintzer - 2nd Place
JH Science - Justin Mintzer - 1st Place
High School Academic Awards:

SH Home Economics - Raegan Jenkins - 1st Place
High School Fine Art Awards:

SENIOR HIGH ART CUP AWARD
Woodworking - Andrew Marshall - 1st Place
Sculpture - Kenzie Parker - 1st Place
Calligraphy - Brooklyn Brown - 1st Place
Printmaking - Watson Carter - 2nd Place
Printmaking - Justin Creese - 3rd Place
Mixed Media - Colter Anders - 2nd Place
Calligraphy - Raegan Jenkins - 3rd Place
Still Life Photography - Maggie Brown - 3rd Place
Lanscape/Architecture Photography - Jacob Winton - 1st Place
JH/High School Bible Awards:

JUNIOR HIGH BIBLE CUP AWARD
Expository Preaching - Dylan Bryant - 2nd Place
Evangelistic Preaching - Jackson Grubbs - 1st Place & Superior
Topical Preaching - Hugh Evans - 1st Place & Superior
Topical Preaching - Jarrett Grubbs - 1st Place & Superior
Bible Teaching - Nyla Arnold - 1st Place & Superior
Bible Teaching - Makenzie Kennedy - 2nd Place
Junior High Music & Speech Awards:
Female Vocal Solo - Makenzie Kennedy - 1st Place
Sacred Piano Solo - Makenzie Kennedy - 2nd Place
Strings - Sarah Nason - 3rd Place
Sacred Piano Duet - Makenzie Kennedy & Sarah Nason - 1st Place
Large Vocal Ensemble - 2nd Place
Choral Group - 2nd Place
Dramatic Interpretation - Makenzie Kennedy - 3rd
Oral Interp of Poetry - Justin Mintzer - 2nd Place
Declamation - Nyla Arnold - 3rd Place
Humerous - Bradley Oberholtzer - 2nd Place
Reader's Theatre - 1st Place
Choric - 1st Place
High School Music & Speech Awards:
SPEECH CUP
Large Vocal Ensemble - 3rd Place
Sacred Piano Duet - Joy Kennedy & Raegan Jenkins - 1st Place
Dramatic Interpretation - Kenzie Parker - 2nd Place
Oral Interp. of Poetry - Carli Lacy - 2nd Place
Religious Reading - Jacob Winton - 2nd Place
Declamation - Jacob Winton - 1st Place
Oral Interp of Scripture - Justin Creese - 2nd Place
Acting - 2nd Place
Reader's Theatre - 2nd Place
Choric - 1st Place
GOING TO NATIONALS:

Coming Soon!

 

Congratulations, students!  We are proud of your achievements and how you are representing our school across the state of Alabama through the ACEA Academic and Fine Arts competitions.

We will continue to update this list as we complete the other Fine Arts competitions this year.  The full list of winners are listed on the ACEA Website.